Ösztöndíj program
A Pannonhalmi Bencés Gimnázium meghirdeti diákjai számára a Pannonhalmi Tanulmányi Ösztöndíj Programot, amelyhez szívesen fogad támogatókat.
A Pannonhalmi Ösztöndíj Program háttere
A Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban egy diák ellátása körülbelül 1,8 millió forintba kerül a 2020/21-as tanévben. Az állami normatívák ennek megközelítően 60%-át fedezik. Az állami finanszírozás ugyanis egyelőre nem terjed ki a hatnapos oktatás és hétnapos kollégiumi ellátás valamennyi költségére. A fennmaradó mintegy 770 ezer forint kigazdálkodása az utóbbi időben egyre nagyobb terhet ró a szülőkre és a fenntartó Főapátságra. Alapelvünk, hogy anyagi okokból senki sem maradhat ki. Az étkezési díjon felül (amely évi 310.000 forint/év, normatív kedvezmény esetén ennek fele) a szülők év elején kérhetnek engedményt fiúk kollégiumi költségeiből. De ezen felül is, a Főapátság szeretné külön ösztöndíjjal is honorálni a jól teljesítő diákokat. Ezzel a komplex célkitűzéssel hoztuk létre a Pannonhalmi Ösztöndíj Programot.
Gergely nem először vett részt az Országos Lubik Imre Trombitaversenyen, amelyet 3 évente rendeznek meg. Korábban kétszer is második lett a megmérettetésen, amely a zeneiskolák közötti legrangosabb verseny. Idén, 2023-ban pedig a legjobb lett és megnyerte a fődíjat, egy trombitát, valamint egy rádiós fellépés lehetőségét. A versenyre Horváth László készítette fel, akit különdíjjal jutalmaztak. Gergely trombitajátékát pedig Kiss Zsolt tanárúr kísérte zongorán.
Mint mondja, nekik és Pannonhalmának is rendkívül hálás. Bár a középiskolai felvételinél elgondolkodott, hogy inkább konzervatóriumba megy, végül minket, bencéseket választott. „Egy pillanatra sem bántam meg a döntésemet. Nagyon jó oktatást és közösséget adott Pannonhalma, és egy olyan közeget, ahol mindig történik valami.”
Végzősként most újabb nagy döntés előtt áll. Bár egyelőre nem zenei pályával számol, hanem a jog és a közgazdaságtan felé kacsingat, de azért időről időre fellángol benne, hogy mégis inkább a zenét válassza, ahogy mondja, piszkálja a fantáziáját. Hogy hova megy tovább az érettségi után végül – hogy stílszerűek legyünk – az még a jövő zenéje.
I. Mi a Pannonhalmi Ösztöndíj Program?
A Program a Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Kollégium saját kezdeményezése a legtehetségesebb diákok teljesítményének elismerése, illetve a rászoruló diákok megsegítése céljából. Az Ösztöndíj Program elő kívánja segíteni a szülőkre és a fenntartó Pannonhalmi Főapátságra háruló finanszírozási terhek csökkentését is.
A Program a Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Kollégium saját kezdeményezése a legtehetségesebb diákok teljesítményének elismerése, illetve a rászoruló diákok megsegítése céljából. Az Ösztöndíj Program elő kívánja segíteni a szülőkre és a fenntartó Pannonhalmi Főapátságra háruló finanszírozási terhek csökkentését is.
II. Hogyan épül fel a Program?
A Pannonhalmi Ösztöndíj Programnak három fő alkotóeleme van: a tanulmányi ösztöndíj, a szociális támogatás és a szociális ösztöndíj.
Tanulmányi ösztöndíj
- Cél: a tehetséggondozás, a kiemelkedő tanulmányi eredményt elérő és az iskolai közösségi életben is példamutató diákok támogatása.
- 4,2 átlag feletti 9-12. évfolyamos diákok pályázhatnak.
- Pontrendszer: tanulmányi eredmény (10%), versenyeredmény (60% – regionális-országos, egyéni-csapat, tanulmányi-sport-egyéb), közösségi élet (30% – tanári-prefektusi ajánlás, önértékelés).
- Ugyanaz a kuratórium bírálja valamennyi pályázatot.
- Az ösztöndíjasok száma az éves ösztöndíjalap függvénye.
- Év végén kerül kiosztásra, egy összegben, legalább 40.000,- Ft/fő.
Szociális engedmény
- Cél: azon családok támogatása, amelyek a normatíva által nem fedezett iskolai költségeknek csak egy részét tudják vállalni.
- A szülők maguk döntenek arról, mennyit tudnak vállalni a a normatíva által nem fedezett, kb. 430 ezer forintos költségből – a fennmaradó összeg automatikus támogatáskérésnek számít a a kuratórium felé. A szülői kérelmet a diáknak is alá kell írnia.
- Kuratórium: igazgató, gazdasági vezető, érintett prefektusok.
Szociális segély
- Cél: a leginkább rászoruló diákok családjainak támogatása, akik az étkezési költségeket sem tudják fizetni.
- A szülők kérvényezik az igazgatónál a tanév elején egy erre rendszeresített pályázati űrlapon, illetve egy részletes indoklást tartalmazó személyes levélben.
- Kuratórium: igazgató, gazdasági vezető, érintett prefektusok.
- Az ösztöndíj összege a pályázók számától, illetve az ösztöndíjalap nagyságától és az egyénre szóló támogatásoktól függően 50-250ezer Ft/tanév/fő között mozoghat, az étkezési költség felső határáig.
Szemrédi-ösztöndíj
- A Szemrédi-ösztöndíjról szóló tájékoztató itt található.
III. Hogyan lehet részt venni a Pannonhalmi Ösztöndíj Program finanszírozásában?
Az ösztöndíjak finanszírozására egyaránt várjuk volt diákok, osztályok, szimpatizánsok és cégek jelentkezését is, akik egyetértenek a Gimnázium nevelési-oktatási célkitűzéseivel és a Program céljával! A Program finanszírozása a közhasznú Pannonhalmi Bencés Gimnázium Alapítvány erre a célra létrehozott alszámláin keresztül történik.
A tanulmányi ösztöndíj-alapba érkező felajánlásokat minden tanév végén, egy összegben adjuk át a Program kuratóriuma által kiválasztott diákoknak. A támogatóknak lehetősége van külön szakmai, tantárgyi célokra is ösztöndíjat felajánlani (pl. irodalmi ösztöndíj, természettudományos tevékenység elismerése, stb.).
A szociális támogatás- és ösztöndíj-alap támogatása esetén konkrét diákok segítésére nyílik lehetőség – akár nyilvánosan, akár pedig a háttérben maradva. A támogatók figyelemmel követhetik a támogatott diák tanulmányi eredményeit és közösségi aktivitását, valamint – a felek kölcsönös nyitottsága esetén – sor kerülhet személyes találkozásra is.
A Program finanszírozásáról és az abban való részvétel feltételeiről részletes tájékoztatásmailto:lacizoli@osb.hu László Zoltánnál, a program felelősénél kapható (30/647-3916, lacizoli@osb.hu).
Kapcsolódó kérdések
Mi a célja a Programnak?
A Program célja a tehetséggondozás, a kiemelkedő tanulmányi eredményt elérő és a Gimnáziumunk közösségi életében is példamutató diákok támogatása. A Program szeretné az ösztöndíjban részesülő fiatalokat a Gimnázium diákságának példaként felmutatni, egyúttal őket és társaikat további kimagasló eredményekre sarkallni.