Pannonhalmi Bencés Gimnázium
Keresés
EN

 A pannonhalmi gimnáziumot és kollégiumot 1939-ben kezdték építeni. Teleki Pál miniszterelnök és az akkori főapát, Kelemen Krizosztom „olaszgimnáziumot szeretett volna itt indítani, amelyben nagy hangsúlyt kap az olasz nyelv és kultúra oktatása. 

 A kezdet kezdetén tízéves korukban kerültek ide a fiúk, egy osztályban huszonöten voltak, az iskolát pedig nyolcosztályosra tervezték. A magyar és a hazai bencés iskolák történetében teljesen új megoldásnak számított, hogy a gimnázium és a kollégium egybeépült. Az osztályközösség a diákotthonban is együtt maradt, egy hálóban lakott, az osztályfőnök pedig többnyire diákotthoni nevelő (prefektus) is volt.
A pannonhalmi iskolát 1948 júniusában államosították, a monostorral összekötő folyosókat lefalazták.
Az iskola mint bencés gimnázium 1950-ben indulhatott újra és egyike volt annak a nyolc katolikus gimnáziumnak, amely a kommunizmus éveiben is fennmaradhatott Magyarországon. 

A pannonhalmi olasz gimnázium létrejöttéről Pelles Tamás, volt győri bencés diák írt részletes tanulmányt, amely az Iskolakultúra c. pécsi folyóiratban jelent meg 2000-ben.

A Pannonhalmi Bencés Gimnázium igazgatói:

A Pannonhalmi Bencés Gimnázium hittanárai és hittant is tanító tanárai:

(A hittanároknak (az eredeti elgondolás szerint) fontos szerepük volt iskolánk „belső” arculatának (ki)alakításában. Kezdetben az iskola hittanára nem volt prefektus: ő irányította a hitoktatást, a diákmiséket, a lelkigyakorlatokat és rekollekciókat szervezte, a napi szentmisék és egyéb közös imádságok beosztását a diákkápolnában ő készítette, bármikor be lehetett hozzá menni „belső” problémákkal.)

A Pannonhalmi Bencés Gimnázium testnevelés tanárai:

(A testnevelés tanároknak főképp a diákotthoni élet (ki)egyensúlyozásában volt/van nagy szerepük, hogy a többnyire „szellemi” tevékenységet végző diákjaink mozgásigényüket rendszeresen, szervezetten kielégíthessék. Ez a testnevelési órákon túl a különböző sportfoglalkozásokat (edzéseket), kirándulásokat, (nyári és téli, hegyi és vízi) túrákat és más szabadidős tevékenységek szervezését jelenti.)

A Pannonhalmi Bencés Gimnázium énektanárai:

(További fontos szerepe volt/van diákotthonunk életében az énektanárnak, aki az órák megtartásán túl az énekkar, az egyházi ének, a zenehallgatás (Collegium Musicum), az ifjúsági Filharmóniai Hangversenyek és más zenei események megszervezését (és az azokra való lelkesítését) is jelenti.)

Pannonhalmi Bencés Gimnázium
Keresés

EN