Értéket hoztak létre – művészeti hét a 10.B osztálynak
Karinthy-novellák a színpadon, Várszegi Asztrik nyugalmazott pannonhalmi főapát filmszerepben és élettörténetek fotókba zárva. A több mint két évtizedes hagyományoknak megfelelően idén is művészeti hetet szerveztünk a tizedikeseknek. 2025. február 10-15. között elsőként a B. osztály diákjai mélyülhettek el a színművészet, a fotográfia és a filmkészítés rejtelmeiben szakmai mentorok segítségével.
Az osztályból tizenegyen jelentkeztek a színjátszás kurzusra, amelyet Patocskai Katalin vezetett. A színművészként végzett mentor több darabban és filmben is szerepelt, manapság pedig diákokkal foglalkozik, drámát és táncot tanít. A kurzusra jelentkezőkkel Karinthy-novellákat dolgoztak fel és vittek színpadra a február 15-i bemutatón. A fiúk mentoruk segítségével választották ki az írásokat, majd dolgozták ki a jeleneteket, állították össze a színpadképet, a dramaturgiát, és ők maguk voltak a szereplők is. „A legcsodálatosabb tapasztalat az volt ezen a héten, hogy mindenki teljes erőfeszítéssel dolgozott, egyszer sem volt olyan, hogy valamire azt mondták volna a fiúk, hogy ezt nem csinálják meg” – mondta Katalin.
A diákok lelkesedését méltatták a fotóskurzus mentorai is. Fiala Gábor és Hajdú D. András fotográfusok az első napokban a technikai alapokat tanították meg a résztvevőknek. Egyebek mellett készítettek életképeket, játszottak a fénnyel, és kompozíciós gyakorlatokat is végeztek. Az egyik legmeghatározóbb élménye mind a mentoroknak, mind pedig a diákoknak az volt, amikor járókelőket szólítottak meg. Nemcsak képek készültek az idegenekről, hanem azt is megosztották az alkalmi fotósokkal, hogy mi az, ami mostanában foglalkoztatja őket. A bemutatón is együtt jelentek meg az „élettörténetek” a portrékkal. „A fotó számomra egy kapocs az emberekhez. Egy lehetőség arra, hogy megszólítsam és jobban megismerjem őket. Nagyon jó érzés volt, hogy ezt a diákok is megtapasztalhatták. Ők maguk mondták, hogy nem hitték volna, hogy három perc alatt így meg tudnak nyílni az emberek” – mondta Hajdú D. András.
Az alapokkal kezdte a filmes csapat is. Jancsó Nyika operatőr, Csuja László, Halla Gábor és Halla Bálint vezetésével megismerkedhettek a kamerakezeléssel, a filmes világítás és a vágás fortélyaival, illetve azzal is, hogyan épül fel egy jelenet. A diákok hat forgatókönyvötletet hoztak, amelyek közül végül kettőt valósítottak meg. „Maximális elismerésünk a fiúknak, nagyon keményen dolgoztak. 12-14 munkaórás napokat tudnak maguk mögött” – mondták a mentorok. A diákoknak még Várszegi Asztrik nyugalmazott főapátot is sikerült megnyerniük, aki szerepelt az egyik bemutatott kisjátékfilmben.
A művészeti hét tovább folytatódik. A 10 B-sek után – február 17-22. között – az A-sok tanulhatnak a művészeti ágakról, és azokon keresztül önmagukról.