Már kiskorában elvarázsolta a matematika világa, és míg mások barkochbáztak az autóban, ő testvérével számtanfeladatokat oldott meg. Szilágyi Barnabás a Pannonhalmi Bencés Gimnázium végzőse az iskola történetében először nyerte meg a matematika OKTV-t a 2024/25-ös tanévben. Az érettségire készülő diák fizikából és kémiából is a legjobbak között van.
Barnabás kémiatanára gratuláló üzenetéből tudta meg az óraközi szünetben, hogy megnyerte a matek OKTV-t. Az eredményről ugyanis mindig az iskolát értesítik. Bár érezte, hogy jól mentek neki a feladatok, izgatottan várta az eredményét. Amellett, hogy mindegyik kérdésre jó választ adott, még egy plusz megoldást is kidolgozott az egyikre. „Ha egy új matematikai problémával találkozom teljes érdeklődéssel és lelkesedéssel kezdek el dolgozni a megoldáson. Nem úgy nézek a matekra, mint egy tantárgyra, amit meg kell tanulni, hanem mint egy kihívás, egy hobbi” – mesélte.
Szenvedélye a matek iránt már gyerekként megmutatkozott. Programozó édesapja a hosszú kocsiutakon logikai és matekfeladatokkal szórakoztatta, és bátyjával versenyeztek, hogy melyikük tudja hamarabb megoldani a feladványokat. „Később, ahogy egyre jobban megismertem a matematikát, egyfajta eleganciát, szépséget fedeztem fel benne.” A tantárgy szeretetét matematika-informatika tanár édesanyja is erősítette benne. Szülei rendkívül büszkék a most elért eredményére.
Mint mondja, a gimnáziumnak és felkészítő tanárainak – Tamás Magdolna tanárnőnek és Binzberger Ákos bencés szerzetesnek – sokat köszönhet. Az iskola szakkörei rendkívül sokszínűek, a versenyekre felkészítő foglalkozások mellett tehetséggondozó műhelyt is biztosítanak. Ezeken érzi igazán elemében magát Barnabás. Az oldottabb légkör, a kis létszámú csoportok mind segítenek abban, hogy fókuszáltabban és mélyebben tudjanak foglalkozni egy-egy matematikai kérdéssel.
Barnabást minden logikai tantárgy vonzza. Társaival együtt indult a CanSat versenyen, amelyen egy műholdat kellett építeniük a valóságoshoz nagyon hasonló eszközöket, szenzorokat felhasználva. Ezen a technikai különdíjat hozták el. A kémia OKTV-n is szerepelt, amelyen 3. helyezést ért el. Most várja a fizika OKTV eredményét, amelyen szintén a döntőbe jutott. Továbbá készül az egyik legrangosabb fizika megmérettetésre, a Szilárd Leó-versenyre, amelyet két éve, tizedikesként megnyert. A verseny témaköre speciális, az indulóknak az atom- és a modern fizikában kell otthon lenniük. Ráadásul ezeken a területeken a tananyagon messze túlmutató ismeretekkel kell rendelkezniük.
Ha mindez az érettségi mellett nem lenne elég, Barnabás most áprilisban részt vesz a Nemzetközi Kémia Diákolimpia válogatóján. Ez azt jelenti, hogy ezekben a hetekben az ELTE-n egyetemi szintű kémiát hallgat. A résztvevők az intenzív képzés után számot adnak tudásukról, és a legjobb 10-15 diák kerül be a második fordulóba, amely alapján eldől, hogy ki az a négy fiatal, aki képviselheti hazánkat nyáron Dubaiban az olimpián.
Nemcsak a végzős éve ilyen mozgalmas Barnabásnak, hanem az elmúlt tanéve is igazán izgalmas volt. Ő nyerte el ugyanis a Pannonhalmi Bencés Gimnázium egyik külföldi ösztöndíját, így egy évet töltött az USA-ban, a kaliforniai Woodside Priory School-ban. Matekot, fizikát, programozást, amerikai történelmet, angolt, 3D programozást és agyagozást tanult a tengerentúlon. „Sokat kaptam ettől az egy évtől. Nemcsak az ismereteim gazdagodtak, hanem egy magabiztos angol nyelvtudással és rengeteg élménnyel tértem haza.” A legszívesebben a kirándulásokra emlékszik vissza. Kétszer is járt a kollégium szervezésében Észak-Kaliforniában a hegyekben, a szobatársa családjával pedig Los Angelesbe, a Disneylandbe mentek el. „Nagyon sok barátot szereztem, akikkel ma is tartom a kapcsolatot. Az egyik kínai barátom meg is látogatott itthon” – mesélte.
A végzős diák Pannonhalmán hitében is erősödött, ahogy fogalmazott, a közösségi hitéletre nevelte az itt töltött idő. A liturgiákon ministránsként szolgál, és a szerzetesek példája segítette megérteni számára, hogy egy napon belül is milyen fontos szerepe van az imának. A napközi imaórákhoz, ha teheti csatlakozik, vasárnaponként pedig az egész iskola együtt ünnepli a szentmisét.
A versenyek és az érettségi mellett a továbbtanulásra készül Barnabás. Bár még gondolkodik, hogy milyen szakra adja be jelentkezését, de az biztos, hogy fizikával vagy matematikával szeretne foglalkozni.