2022. máj. 16.

-

Négy nap Szlovéniában

szlovén

Élményekben gazdag, négynapos kiránduláson vett részt Szlovéniában a 10.B osztály Siska Gábor Krizosztom osztályfőnök, Konrád atya, Kiss Zoltán tanár úr, Brúnó testvér, valamint Daniel Whirlow pedagógiai asszisztens kíséretében.A megérkezés napján egy szlovéniai magyar idegenvezető hölgy mutatta meg Ljubljana belvárosát, adott tájékoztatást a leglényegesebb látnivalókról.

A szállásuk a Stična nevű település ciszter kolostora volt, ahol – elmondásuk szerint – úgy fogadták őket és olyan ellátásban volt részük, hogy teljesen biztosak lehettek abban, hogy ismerik és követik Szent Benedek Regulájának a vendégek fogadására vonatkozó részét.

A kolostor több tekintetben hasonlít Pannonhalmához. Ez Szlovénia első kolostora és ők is iskolát működtettek, valamint ellát plébániákat. Kerengőjük korban, stílusban teljesen hasonlatos a pannonhalmihoz.

Az osztálynak alkalma volt találkozni a kolostor apátjával is.

A második nap a Júlia-Alpokban telt, ahol megnézték a Peričnik vízesést. Ez egy 52+16 méter magas emeletes vízesés, melynek mögé is lehet menni. Ezt ki is próbálta minden résztvevő. A Šum vízesés is emlékezetes élményt adott, és a Szent Katalin templomhoz tett erdei séta már előidézte a kellemes fáradtság érzését.

A Bledi-tó látványa és séta a környékén feledtette a végtagok fáradtságát.

Másnap a Škocjan-barlang felülmúlt minden képzeletet. Felejthetetlen élmény volt e karsztbarlang, amely Szlovénia leglátványosabb földalatti világa, benne a mélységek, a magasságok; valamint a föld alatti gigászi kanyon alján tajtékozva robajló Reka-folyó, majd a felette átívelő híd, amely alatt és felett is több, mint 70 méter tátong.

A tengerpart kihagyhatatlan volt, ahol a 15 fok körüli tengerben csobbant az osztály bátrabb fele.

Piran – tengerbe félszigetként benyúló – város is része volt a programnak.

Ide biztosan visszatér mindenki, annyira elnyerte a diákok és tanárok tetszését.

 

Ljubljana, valamint a Ljubljanica folyó partja szlovénaz esti szabadidős program helyszínei voltak. A főváros itt éli közösségi életét. Náluk nem a plázák töltik be ezt a szerepet, hanem a várost kettészelő folyó két partján sorakozó vendéglők. Izgalmas élmény volt nap, mint nap.

A negyedik nap teljesen Ljubljanáé volt. A szabadidőben a Vár és a városi piac megtekintése merült fel fakultatív programként.

E napon az osztálynak tervezett találkozása volt Magyarország ljubljanai nagykövetével a ljubljanai Liszt Intézetben. Összefogott, jó hangulatú, nagyon informatív tájékoztatást kaptunk a magyar-szlovén kapcsolatokról, Szlovénia kevésbé ismert történelmi, gazdasági, geopolitikai és társadalmi helyzetéről.

Az egyik résztvevő így foglalta össze:

„Szlovéniában, a főváros mellett, egy kolostorban laktunk, ahonnan ellátogattunk az Alpok dél-keleti részére, a Júlia-Alpokba, majd az Adria partjára és Ljubljanát is megismertük. Jártunk magason és mélyben, vízesés mögött, felett és alatt, olyan barlangban, amelybe a pannonhalmi apátság tornya háromszor elférne, fürödtünk a hőmérséklet tekintetében „éppen iható” minősítésű tengerben, mediterrán területeken sétáltunk és ugyanazon a napon az Alpok havas csúcsait is megcsodáltuk.

Egy szóval: kirándultunk, tanulmányi kirándultunk.”

Köszönet mindazoknak, akik segítségével diákjaink elutazhattak Szlovéniába: a szülőknek, a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumnak és támogatónknak.

Megvalósult a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával.

logó

Hasonló bejegyzések

Kapcsolódó híreink

Pannonhalmi Bencés Gimnázium
Keresés

EN