2024. nov. 07.

-

Szent Márton-hét 2024

Programok: Pannonhalma, 2024. nov. 5-11.

Falusi szegénység Magyarországon

Szegények mindig lesznek veletek (Mk 14,7)

November 5. kedd

17.00    Megnyitó: igazgatói óra és pódiumbeszélgetés 
Kiss Dávid
, a Felzárkózó Települések (FETE) program szakmai koordinációjának vezetője – Beke Csilla, civil segítő – Bokros Márk OSB, a Pannonhalmi Főapátság FETE programjának vezetője; dr. Várszegi Asztrik OSB em. főapát (Díszterem)

November 6. szerda

17.00    Brazilok Márton-heti mozi megbeszéléssel (játékfilm) 7-9.-esek számára (Díszterem)
19.30    Isten városaMárton-heti mozi megbeszéléssel (játékfilm) 10-12.-esek számára (Díszterem)

November 7. csütörtök

12.30    Nagydém: fizikai munka és ismerkedés

November 8. péntek

6.30      Kerecsend: fizikai munka és ismerkedés

November 9. szombat

14.30    Bolhapiac (16.30-ig. Közben 15.30-tól árverés.) (Tornacsarnok)
18.00    Márton-heti mozi (dokumentumfilm) megbeszéléssel
              – A mélység titkai                                        7-8.-asok számára (Gyöngyössy-terem),
              – A szegénységről három tételben           9-12.-esek számára (Díszterem)
              – vagy csendesóra az osztállyal (szokásos helyszínen)
20.00    Koncert: Tóth Viktor Quartet

November 10. vasárnap

de.         normál rendben

13.00    felkészülés az estére
16.00    Csendesóra (választható helyszíneken)
18.30    I. Vesperás (fakultatív, vesperás-ruha, Bazilika)
              felkészülés az estére
19.00    Diákkonyhák,  Márton-napi programok (22.00-ig)
22.30    lámpaoltás

November 11. hétfő

9.30      Találkozás Matteo Maria Zuppi bíborossal, az olasz püspöki kar elnökével (10.15-ig,öltöny, Díszterem)
10.40    sorakozó
11.00    Ünnepi liturgia
              ebéd     seniorátusban
13.00    Diákkonyhák,  Márton-napi programok (16.30-ig)
18.30    II. Vesperás (fakultatív, Mártonok jöjjenek, öltönyben; Bazilika)
19.00    Szent Márton asztala (Mártonok megvendégelése) (Barokk ebédlő)
21.10    Lépcsőházi zárás; eredményhirdetés; Il Silenzio
21.30    lámpaoltás

Idén Szent Márton-napi gyűjtésünkkel két olyan település fejlesztését támogatjuk, amelyek részt vesznek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakmai vezetésével megvalósuló Felzárkózó Települések Programban (FETE). A FETE településfejlesztő projektjét Kerecsenden a Világítani Fogok Egyesület, Nagydémen a Pannonhalmi Főapátság dolgozta ki és támogatja.

Csendesóra

nov. 10. 16.00

  1. Suha László, Gérecz Imre: Kerecsend és Ózd; moderátor: Kaczor Marianna

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői pannonhalmi öregdiákok, akik személyes történetükön keresztül adnak betekintést abba, milyen szegénységben felnőni.

Díszterem

  1. Kis Róbert, Mihócza Zsolt, Szepesi Gábor: Oszd meg a köpenyed; moderátor: Domokos Zsolt

Szent Márton legkisebb testvéreiként mit tehetünk a szegényekért? Beszélgetés négy öregdiákunkkal.
Teleki-terem

  1. Bokros Márk OSB, esettanulmány-projektverseny résztvevői: A település-fejlesztés, mint projekt
    A Felzárkózó települések program nemcsak szociális munka, hanem EU-s pályázat és valódi projekt – elemzéssel, tervezéssel, ötletelésekkel, megvalósítással és a megváltozott viszonyokhoz való alkalmazkodással. Ennek az összetett munkájába pillantunk bele, és közösen gondolkodunk azon, mi hogyan fejlesztenénk tovább a Nagydémen folyó munkát. Közgadasági, közéleti érdeklődésű hallgatók számára különösen is érdekes tapasztalat.

Levéltárpedagógiai terem

  1. Csetényi-Guba Mara: Nagydém; moderátor: Dörnyei Zsuzsanna, Kroneisz Orsolya
    A nagydémi Jelenlét Pont vezetője beszélgetőtársaival bemutatja a településen végzett szociális és közösségépítő munka hétköznapjait, majd játékos kvíz és csoportfoglalkozás segítségével gondolkodhatunk a gyermekszegénységről. A beszélgetés külön érdekessége a női látásmód hangsúlyos jelenléte lesz.

Rajzterem

  • Szerző Rita Judit TORG: Arló; moderátor: Kelemen Edit, Csertán Károly
    Az előadó egy, az államszocialista években titokban indult, hivatalosan 1990-ben elismert szerzetesrend, a Szent Ferenc Kisnővérei tagja. A szerzetesnők egy csoportja 1994-ben telepszik le Arlóban, egy borsodi leszakadó településen, közösséget vállalva a helység elszegényedő lakosságával. A beszélgetés indító témái: Miért megy még valaki szerzetesnek? Milyen a modern kori nyomor ördögi köre, lehet-e abból kitörni?

Gyöngyössy-terem

  • Bass László, szociológus, szegénységkutató: Szociopoly társasjáték; házigazda: Kapovits István

Ebben a játékban bárki kipróbálhatja, mire is elég a segélyből, családi pótlékból, alkalmi munkából szerezhető jövedelem. A játék során egy átlagos hónap napjain haladunk végig (…), a játékosoknak a tartósan munka nélkül lévők jövedelmi viszonyai között kell túlélnie a hónapot (a bevételek és kiadások összegei hozzávetőleg megfelelnek a mai magyar valóságnak). A játékban az nyer, akinek ez sikerül. A játékosok száma 25-30 fő

Asztrik-terem

Részvétel a programokon

Esettanulmány-projetverseny:
A verseny célja egy leszakadó település aktuális helyzetének megismerése, és a diagnózis alapján felzárkóztató projekt tervezése a település számára. 3-4 fős  csapatok indulhatnak. Jelentkezés:  Márk atyának küldött ímélben. Határidő: A pályamunkák beérkezésének határideje: péntek 21.00. A pályamunkák formája: PPT, amelyben a pályázók bemutatják fejlesztési javaslataikat. Az igényes pályamunkák közgazdaságtan tantárgyból szorgalmi feladatként jelest érnek. Információ: Bokros Márk OSB.

Rendelj egy pizzát – Kerecsendre:

A jótékonysági program résztvevői vállalják, hogy a következő pizzájukat – Kerecsendre rendelik, egy mélyszegénységen élő család tagjai számára. Jelentkezés:  A felajánlás szándékát a saját prefektusnál kell jelezni, aki az osztálykasszából vonja le a pizza árát, és továbbítja Kerecsendre. Határidő: csütörtök 21.00-ig. Információ: Plakátokon hétfő délutántól és László Zoltán tanár úrtól személyesen.

Márton-heti mozi megbeszéléssel

A hét filmjei  a Márton-hét témájához kapcsolódnak. Nem felhőtlen szórakozás egyik sem, de nagyon érdekesek, lehet róluk gondolkodni és beszélgetni. Külön mozi szól a 7-9. és 10-12. évfolyamnak (szerdán), és a 7-8. és 9-12. évfolyamnak (szombaton). Szerdán játékfilmek lesznek, szombaton dokumentumfilmek. A vetítés után – régi iskolai hagyományt követve – beszélgetést tartunk a filmről. Ha van kedved, vegyél részt, vagy maradj ott meghallgatni! Jelentkezés: A mozira nem kell jelentkezni. Ha maradsz beszélgetni, szándékodat, jelezd előre a prefektusodnak! (Ne ijessz rá azzal, h. eltűnsz!)

Nagydém: fizikai munka és ismerkedés

A program résztvevői meglátogatják Nagydémen a Jelenlét Pontot, és személyesen is részt vesznek a településfejlesztő munkában. Jelentkezés: a zöld tábla melletti hirdetőtáblán kihelyezett papíron, személyesen Határidő: kedd este Információ: Kapovits István, pref.

Kerecsend: mezőgazdasági fizikai munka és ismerkedés

A program résztvevői meglátogatják Kerecsenden a Jelenlét Pontot. Személyesen is részt vesznek a településfejlesztő munkában, találkoznak a Világítani Fogok Egyesület gyerekprogramjának résztvevőivel és helyi segítőikkel. Jelentkezés: A program a 7-11AB számára nyitott. Osztályonként 1-1 főt jelöljön ki a prefektus, és küldje át Lacizolinak. Határidő: szerda este Információ: László Zoltán, pref.

Csendesóra

A csendesórai programokra előre kell jelentkezni a Szent Márton-napi csendesóra 2025. c. űrlap kitöltésével. A csendesórai részvétel kötelező, a program szabadon választható a férőhelyek függvényében. Az egyes programok 25-65 főt tudnak fogadni.  Határidő: A jelentkezés határideje szerda este. Információ: Nem biztos, hogy az érdeklődés kiegyenlített lesz. A helyeket a jelentkezések beérkezési sorrendjében osztjuk ki. Hogy ezzel együtt is a lehető legjobb beosztást kapjuk, a jelentkezési űrlapon 2 helyszínt kell megjelölni. elérhető: plakátokon hétfő délutántól; a jelentkezési űrlapon; és saját prefektusodtól.

*********

A részvételről általában

A Megnyitó, a vasárnapi Csendesóra, a hétfői Találkozás, az Ünnepi liturgia és a Lépcsőházi zárás kötelező. A Bolhapiacot és a vasárnap esti programokat, konyhákat látogasd meg: ezek nélkül nem teljes az ünnep. A többi program fakultatív. A fakultatív programokon való részvétel aránya beleszámít az osztályok közötti Márton-heti verseny eredményébe.

Verseny az osztályok között, értékelés

Az osztályok szokásos módon versenyeznek egymással. A versenyt a legaktívabb osztályközösség nyeri meg. Idén 5 kategóriában értékeljük a részvételt: 1. Részvétel az iskolai szervezésű fakultatív programokon, 2. A Márton-heti téma megjelenítése, 3. A legigényesebb program, 4. A legjobb konyha, 5. A legtöbb gyűjtött pénz. A szempontokról és szabályokról a diákmegbeszélésen kapnak részletes tájékoztatást az osztály képviselői.

Hasonló bejegyzések

Kapcsolódó híreink

Pannonhalmi Bencés Gimnázium
Keresés

EN